auto

Miałem wypadek i co dalej? Cz. 2 Uzyskanie odszkodowania

Jak i do kogo zgłosić szkodę?

Jeżeli dokładnie spisałeś dane sprawcy zdarzenia, to wiesz już, gdzie zgłosić szkodę. Wniosek o wypłatę odszkodowania należy złożyć do tego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca wypadku ma wykupioną polisę OC. Pomimo tego, że OC jest obowiązkowe, może się zdarzyć, że sprawca nie będzie miał aktualnej polisy. Nie musisz się jednak martwić – w takiej sytuacji również możesz ubiegać się o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Jak długo muszę czekać na decyzję Towarzystwa Ubezpieczeniowego?

Jeżeli do wniosku dołączyłeś kompletną dokumentację, a sprawca przyznał się do winy – to decyzja w sprawie wypłaty odszkodowania powinna zostać wydana w ciągu 30 dni (od momentu zgłoszenia szkody). W przypadku wątpliwości ubezpieczyciela co do okoliczności zdarzenia, termin wypłaty może się wydłużyć. Jednak odpowiedź powinieneś otrzymać maksymalnie do 90 dni od dnia zgłoszenia szkody. Wyjątkiem są sprawy, w których decyzja Towarzystwa Ubezpieczeniowego zależna jest od toczącego się postępowania cywilnego lub karnego. Jeśli potrzebujesz wsparcie w sprawie karnej – napisz do Nas – nasi Prawnicy przeanalizują Twoją sprawę!

 

Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie w pełni pokrywające poniesione szkody?

Istotne jest również to, czy decyzja towarzystwa ubezpieczeniowego będzie dla nas satysfakcjonująca. Rozbieżności w wysokościach przyznawanych świadczeń bywają ogromne. Jest to uzależnione od wielu czynników m.in. takich jak: obrażenia, wiek i zawód poszkodowanego, sytuacja materialna itp. Dlatego tak ważne jest to, w jaki sposób poprowadzisz swoją sprawę i kto będzie Cię reprezentował w procesie np. Dział Prawny Departamentu Odszkodowań. Tu pomocne okazują się firmy pośredniczące w procesie uzyskiwania odszkodowania. Poszkodowani w wypadku często znajdują się w takich sytuacjach pierwszy raz w życiu stąd nie mają doświadczenia. Co więcej, są pochłonięci stanem zdrowia swoim czy najbliższych i nie wiedzą jakie prawa im przysługują oraz czego mogą od ubezpieczyciela oczekiwać. W takich sytuacjach wsparcie doświadczonych prawników, które oferują kancelarie odszkodowawcze, bywa kluczowe w uzyskaniu pełnej rekompensaty poniesionych szkód.

 

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.