three-business-women_4460x4460

Do kiedy mogę starać się o odszkodowanie? 

Według analizy rynku oraz ankiet przeprowadzonych wśród naszych klientów, okazuje się że blisko  95% osób nie ma świadomości, że może ubiegać się o odszkodowanie po wypadku nie ze swojej winy. Te dane szokują tym bardziej  że żyjemy w dobie wszechobecnej wolności informacji i internetu. Okazuje się, że aby posiąść tą wiedzę trzeba mieć jakiś impuls aby zacząć szukać informacji, a zazwyczaj jest to dopiero po zdarzeniu,  w którym ucierpieliśmy, a najczęściej po zakończeniu leczenia.

Grupa 5% osób, które wiedzą doskonale, że po zdarzeniu przysługuje im odpowiednia rekompensata  nie wie jakie są terminy przedawnień i jaka pula polisy obowiązuje.

Po ostatniej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych sumy gwarancyjne w OC wynoszą:

– 5 mln euro za szkody na osobach,

– 1 mln euro za szkody w mieniu.

Kwoty te, które na pierwszy rzut oka są dość zawrotne, odnoszą się do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych. Czyli jeśli na skutek wypadku któryś z pasażerów dozna poważnych obrażeń np. uszkodzenia kręgosłupa i zostanie skazany na wózek inwalidzki, czy w wypadku ktoś zginie, Towarzystwo Ubezpieczeń ma za zadanie zrekompensować nie tylko za naprawę szkód materialnych np. auto, ale również szkody osobowe związane z zadośćuczynieniem za ból, cierpienie, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, dojazdów, dostosowanie mieszkania do warunków osoby niepełnosprawnej czy wypłacanie dożywotniej renty.

W polskim prawie przewidujemy 3 terminy przedawnień:

  1. Pierwszy termin obejmuje okres 20 lat wstecz od dnia wypadku, jeśli sprawca dostał wyrok karny.  
  2. Jeśli sprawca wypadku został ukarany mandatem lub spisaliśmy oświadczenie na miejscu zdarzenia  wtedy mamy 3 lata na ubieganie się o odszkodowanie.
  3. Przy szkodach rzeczowych – np.  szkodach na pojazdach, możemy starać się o odszkodowanie lub o dopłatę do wcześniej wypłaconego odszkodowania do 3 lat wstecz.

Warto o tym wiedzieć, ponieważ dzięki Departamentowi Odszkodowań klienci po 15 czy 20 latach od wypadku odpowiednio poinformowani przez naszych doradców dostają należyte odszkodowanie zupełnie nie mając świadomości że coś im przysługuje.

Zadaniem naszych specjalistów jest uświadamianie jakie prawo przysługuje osobom poszkodowanym oraz pomoc w skompletowaniu dokumentów. Kolejny etap należy już do Działu Prawnego Departamentu Odszkodowań, gdzie prawnicy z 12 letnim doświadczeniem w branży walczą o najwyższe możliwe świadczenia.

Nasi Doradcy pracują na terenie całej Polski, angażując się w różne akcje społecznościowe mające na celu uświadomienie Polaków w zakresie należnych im świadczeń.

Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie zweryfikujemy Twoją sprawę i sprawdzimy terminy przedawnień.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.