Miałem wypadek i co dalej? Cz. 1 Co zrobić na miejscu zdarzenia?

Część I: co zrobić na miejscu zdarzenia

Wracając do domu z pracy, jadąc na zakupy czy w odwiedziny do znajomych nie ma reguły kiedy może zdarzyć się nam wypadek. Według statystyk Komendy Głównej Policji Wydział Ruchu Drogowego w roku 2017 jak i w latach poprzednich, największe nasilenie wypadków występowało w piątki w godzinach 14 – 19, czyli w okresie bardzo dużego natężenia ruchu, związanego z powrotami z pracy.
Sytuacje takie są nagłe i warto wiedzieć co zrobić na miejscu zdarzenia, aby Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaciło nam należne odszkodowanie.

Czy wzywać Policję na miejsce zdarzenia?

Jeśli zdarzy Ci się wypadek samochodowy, w którym ktoś został poszkodowany i poniósł uszczerbek na zdrowiu, konieczne jest wezwanie na miejsce Policji.
Wybierając nr alarmowy 112 automatycznie służby ratunkowe są informowane o zdarzeniu i nie trzeba drugi raz dzwonić.
Jeśli jednak doszło do drobnej stłuczki tzw. kolizji, w wyniku której żadna z osób uczestniczących nie ucierpiała w wypadku, możesz, ale nie masz obowiązku wezwania Policji na miejsce zdarzenia.

Wobec wypłaty odszkodowania najpewniejszym sposobem zabezpieczenia swoich praw będzie wezwanie Policji na miejsce zdarzenia, ponieważ Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie będzie miało wątpliwości, że zdarzenie miało miejsce i kto był sprawcą. Zdarza się, że sprawcy początkowo przyznają się do winy i spiszą notatkę z miejsca zdarzenia, ale zaraz po zgłoszeniu szkody przez poszkodowanego do TU, zmienią zdanie i sprawa się komplikuje. Należy pamiętać że wezwanie Policji na miejsce zdarzenia łączy się z nałożeniem na sprawcę mandatu wysokości 500zł.

Co powinno znaleźć się w notatce z miejsca zdarzenia?

W przypadku decyzji o nie wzywaniu Policji i spisaniu notatki z miejsca zdarzenia należy pamiętać o zamieszczeniu tam:
– krótki opis zdarzenia, gdzie i kiedy oraz w jakich warunkach doszło do kolizji,
– informację kto jest sprawcą szkody (imię, nazwisko, pesel)
– nr rejestracyjny sprawcy i poszkodowanego,
– nr polisy OC sprawcy
– dane kontaktowe świadków zdarzenia
– czytelny podpis sprawcy.

Dodatkowo warto wykonać zdjęcia z miejsca zdarzenia uszkodzeń pojazdu oraz okoliczności w których doszło do wypadku. Będzie to niepodważalny dowód w Towarzystwie Ubezpieczeniowym przy wątpliwościach likwidatora szkód co do ilości i jakości uszkodzeń pojazdu podczas oceny szkody.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.