Hulajnogi elektryczne stały się już powszechnym środkiem transportu. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba ich użytkowników, a wraz z użytkownikami – wzrastają statystyki wypadków i kolizji. Otrzymujemy sporo zapytań o odszkodowania – zarówno gdy kierujący był ofiarą, jak i sprawcą zdarzenia.
Potrącenie przez samochód – odszkodowanie dla kierującego hulajnogą
Gdy do wypadku dochodzi z winy kierującego autem, poszkodowanemu użytkownikowi hulajnogi bez dwóch zdań przysługuje odszkodowanie za doznaną krzywdę:
- cierpienie fizyczne,
- ból, utratę zdrowia,
- szkody niematerialne,
- koszty leczenia
- utracone dochody.
Z żądaniem odszkodowania można się zwrócić do ubezpieczyciela pojazdu sprawcy (zakładając że miał OC) lub do samego sprawcy, choć wtedy istnieje ryzyko niewypłacalności.
W dwóch przypadkach z pomocą przychodzi poszkodowanemu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny:
- jeśli pojazd był nieubezpieczony,
- gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku.
Zdarzenie bez udziału pojazdu mechanicznego – odszkodowanie dla użytkownika hulajnogi
Przyczyną krzywdy użytkownika hulajnogi może być też:
- inny kierujący hulajnogą,
- rowerzysta,
- problemy z nawierzchnią (np. dziura w drodze).
O ile da się udowodnić winę za wypadek rowerzyście lub drugiemu użytkownikowi hulajnogi, można dochodzić odszkodowania bezpośrednio od sprawcy (powołując się na art. 415 kodeksu cywilnego – „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.”). Zazwyczaj sprawca ponosi koszty we własnym zakresie, ale zdarza się też, że korzysta z polisy obejmującej takie sytuacje.
Z kolei gdy do krzywdy użytkownika doszło na skutek nieprawidłowo utrzymanej nawierzchni (np. dziury w chodniku), odpowiada za nią zarządca drogi. Zarządcy dróg zwykle posiadają polisę OC, więc można skierować roszczenia bezpośrednio do ubezpieczyciela.
Warto w takich sytuacjach korzystać także z własnej polisy NWW, obejmującej upadki, wywrotki i zdarzenia.
Użytkownik hulajnogi sprawcą zdarzenia – odszkodowanie dla poszkodowanego
Gdy to kierujący hulajnogą wyrządzi szkodę innym użytkownikom ruchu z własnej winy, może być pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Hulajnogi nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, więc większość osób płaci poszkodowanemu z własnej kieszeni. Z uwagi na wysokie ryzyko wyrządzenia szkody podczas jazdy, warto pomyśleć o zakupie dobrowolnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Z odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę wyłączeni są wyłącznie kierujący hulajnogą do 13 r.ż.
Co istotne, nawet gdy użytkownik hulajnogi jest winny – może domagać się świadczenia w ramach polisy NNW.