Czy pasażer, który jechał ze sprawcą wypadku i doznał uszczerbku na zdrowiu lub mieniu może domagać się odszkodowania z polisy OC? Czy bycie poszkodowanym odnosi się wyłącznie do osób znajdujących się poza pojazdem sprawcy?
Poszkodowani – definicja
Każdy pasażer pojazdu który uległ wypadkowi ma prawo do odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu i uszkodzone mienie (np. telefon czy komputer uszkodzony w trakcie wypadku) – nawet, jeśli jechał ze sprawcą w jednym pojeździe. Założenie jest takie, że pasażerowie nie mają wpływu na sposób kierowania pojazdem. Występują więc w roli poszkodowanych – i są dokładnie w takiej samej sytuacji jak pozostałe ofiary wypadku. W świetle prawa mogą więc korzystać z tych samych uprawnień. Aby dochodzić odszkodowania, konieczne jest uznanie kierowcy za winnego wypadku – czy to w notce policyjnej, czy na drodze sądowej. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy kierowca pobrał od pasażera opłatę za przejazd – wówczas poszkodowany nie musi dowodzić winy kierującego. Powinien jednak mieć dowód, że zapłacił za podróż. W każdym z powyższych przypadków wymagana jest opinia lekarska. W celu oceny uszczerbku na zdrowiu i uzyskania pomocy lub porady lekarza należy możliwie najszybciej udać się do szpitala.
Odszkodowanie z polisy OC sprawcy
Likwidacja szkody osobowej odbywa się na podstawie opinii lekarskiej i/lub historii i kosztorysu leczenia. Ze względu na to, że współpasażerami sprawcy są najczęściej jego bliscy lub znajomi, zdarza się, że pomimo poniesionego uszczerbku na zdrowiu, nie chcą oni skorzystać ze swoich praw do odszkodowania. Powodem jest fałszywe przekonanie, że domagając się go, w jakiś sposób zaszkodzą osobie kierującej pojazdem. Tymczasem pod względem prawnym sytuacja sprawcy się nie zmienia – został już uznany za winnego wypadkowi przez policję lub sąd. Pozostaje jedynie kwestia utraty ewentualnych zniżek na polisę. Tu już należy ocenić, czy kilkaset złotych tej zniżki zrekompensuje poniesione obrażenia.
Odszkodowanie z OC – czy wypłata jest gwarantowana?
Istnieją sytuacje, w których wypłata odszkodowania z OC sprawcy może stanąć pod znakiem zapytania. Pierwsza, to ta, gdy pasażer przyczynił się do wypadku komunikacyjnego (dekoncentrując kierowcę, zasłaniając mu widok, szturchając lub przejmując kierownicę). Druga to ta, gdy pasażer nie stosował się do zasad bezpieczeństwa – np. nie mając zapiętych pasów w chwili zdarzenia. Zdarza się także, że sądy niekorzystnie orzekają w trzeciej sytuacji – gdy jest on jednocześnie pasażerem, poszkodowanym i właścicielem pojazdu. W każdym razie najlepiej korzystać od początku procesu z usług doświadczonego w tym zagadnieniu radcy prawnego. W Departamencie Odszkodowań w ramach bezpłatnej konsultacji można uzyskać informację zwrotną o szansach na uzyskanie odszkodowania oraz jego wysokości.
Jeśli byłeś/aś pasażerem w wypadku komunikacyjnym i nie wiesz, czy należy Ci się odszkodowanie oraz w jakim zakresie, skonsultuj się z działem prawnym Departamentu Odszkodowań. Gwarantujemy rzetelną ocenę zdarzenia i rozpoczęcie współpracy bez żadnych opłat wstępnych.