wypadek na rowerze

Wypadek na rowerze a odszkodowanie

Wypadek na rowerze a odszkodowanie

Sezon rowerowy jest w pełnym rozkwicie, co oznacza, że liczba rowerzystów na drogach z dnia na dzień wzrasta. Podczas jazdy na rowerze powinniśmy pamiętać nie tylko o przyjemności, którą nam przynosi, ale również o konieczności zachowania ostrożności i rozsądku. Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, rowerzysta ma takie same prawa i obowiązki w ruchu drogowym jak kierowca samochodu czy motocyklista. Musi przestrzegać przepisów drogowych.

Warunek wypłaty ubezpieczenia dla rowerzystów

Podczas każdej przejażdżki na dwukołowcu powinniśmy poruszać się po wyznaczonych do tego ścieżkach rowerowych. Z pobocza lub jezdni można korzystać dopiero w przypadku ich braku. Ta zasada ma duże znaczenie, ponieważ w razie wypadku, jeśli rowerzysta przestrzegał wszystkich zasad, ubezpieczyciel sprawcy powinien wypłacić mu odszkodowanie. Drugim warunkiem jest, aby wypadek nie był z winy samego rowerzysty.

 

Wypadek bez winy rowerzysty – co dalej?

Aby procedura uzyskiwania odszkodowania przebiegała sprawnie, w każdym przypadku wypadku z udziałem rowerzysty, należy wezwać policję na miejsce zdarzenia. Funkcjonariusz policji będzie dbać o zebranie dowodów w sprawie, takich jak sporządzenie notatki z opisem szczegółów zdarzenia, wykonanie zdjęć miejsca wypadku i jego skutków. Warto również zebrać zeznania świadków, ponieważ często mają one ogromne znaczenie na etapie wyjaśniania okoliczności wypadku.

 

Jeśli doszło do obrażeń fizycznych w wyniku wypadku, rowerzysta – jeśli na miejsce zdarzenia nie wezwano karetki pogotowia – powinien natychmiast udać się do lekarza lub najbliższego szpitala. W przypadku odbytego leczenia ważne jest, aby zachować pełną dokumentację medyczną, która obejmuje historię choroby, kartę informacyjną z leczenia szpitalnego oraz opisy wyników badań i konsultacji. Warto również zatrzymać rachunki i faktury za badania lekarskie, rehabilitację, zakup leków oraz koszty dojazdu do placówek medycznych. Podczas ubiegania się o odszkodowania, te wszystkie dowody nie tylko wzmocnią argumentację strony poszkodowanej, ale też mogą wpłynąć na wysokość rekompensaty.

 

Co jeśli rowerzysta jest sprawcą wypadku?

Kiedy to rowerzysta jest winny wypadku, sytuacja powypadkowa staje się znacznie trudniejsza. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do kierowców samochodów, cykliści nie są zobowiązani do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Mogą je mieć, ale nie jest to wymóg, i zazwyczaj tylko niewielki odsetek rowerzystów decyduje się na dobrowolne ubezpieczenie. W takim przypadku, bez odpowiedniego ubezpieczenia, rowerzysta będzie zmuszony do pokrycia odszkodowania dla innych uczestników wypadku z własnej kieszeni. Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia pojazdów może to być znaczący wydatek, sięgający od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Nie od dziś wiadomo, że firmy ubezpieczeniowe lubią zaniżać stawki wypłacanych odszkodowań. W Departamencie Odszkodowań walczymy o godne odszkodowania. Odpowiadamy na wszystkie pytania poszkodowanych i ich rodzin i w razie potrzeby reprezentujemy w sądzie.

Możliwość komentowania została wyłączona.